Zařizujeme dětský pokoj pro alergika: dítě spí 10 hodin, vyberte mu správnou matraci

Vaše dítě má alergii na roztoče. Tato slova nechce slyšet od lékaře žádný rodič. Ví, že budou následovat jenom problémy. Právě teď na podzim se příznaky ještě zhoršují. Poradíme vám, jak potomkům alespoň trochu ulehčit.

Alergiemi nejčastěji trpí děti


Přesná čísla neexistují, ale odhaduje se, že různými alergiemi trpí až třetina Čechů. V dětské populaci je číslo ještě vyšší, protože problémy postihují nejčastěji nejmladší generaci. Z výzkumu, který si v roce 2015 nechala zpracovat společnost Lékárna.cz vyplynulo, že právě roztoči jsou 3. nejobávanějším alergenem.
Další zajímavosti z výzkumu:

  • 28 % alergiků používá jen přírodní léky a bylinky,
  • 43 % alergiků postupně přestane chodit k lékaři,
  • 49 % dotázaných odpovědělo, že jim alergie komplikuje trávení volného času,
  • 42 % lidí si stěžovalo, že je alergie stojí příliš mnoho peněz.

Rozlučte se s koberci


Z výzkumu také vyplynulo, že 41 % dotázaných muselo kvůli alergii upravit své bydlení. Tento problém se týká především lidí s alergií na prach a na roztoče. Nejvíc investují do antialergických ložnic.

Pokud touto alergií trpí právě vaše dítě, nezbytností je správně zařízený dětský pokoj. Počítejte s tím, že vás čeká velká čistka. Budete se muset zbavit:

  • koberců,
  • záclon a závěsů,
  • čalouněného nábytku.

Na výběru matrace si dejte záležet


Alfou a omegou je postel malého alergika a její nejbližší okolí. Právě tam dítě stráví až 10 hodin denně. Největší problém bývá s matrací.

Ta je totiž největší líhní roztočů v domácnosti. Živočichům tam vyhovuje tma, teplo a vlhkost, a proto se množí jako o život. Při výběru matrace byste si proto měli ověřit, jestli je matrace antialergenní a jestli můžete dát potah do pračky.

Je také dobré vědět, že matraci musíte malému alergikovi vyměňovat častěji než jiným dětem. Maximální životnost matrace je 5 let, pak už se v ní nashromáždí kritické množství roztočů a situace může být pro nemocného nesnesitelná.

Matraci chraňte topperem


Zkuste českou matraci Xena Trio ze studené pěny. Je vhodná pro alergiky a potah můžete prát na 60 stupňů. Navíc děti ocení potištěnou látku třeba s motivy cyklistů nebo lebek.

Abyste prodloužili životnost matrace, pořiďte na ni krycí topper. Je mnohem levnější než nová matrace. Ve chvíli, kdy je už zamořený roztoči, ho vyhodíte a koupíte nový.