Závidíte spánek svému čtyřnohému mazlíčkovi? Nemusíte, dost se podobá tomu našemu

Pokukujete při odchodu do práce po svém podřimujícím psím mazlíčkovi s trochou závisti? Celý den se bude určitě jen válet a pospávat a vás čeká další dlouhý pracovní den. No a nemyslíte si, že ten odpočinek pes skutečně potřebuje? Pojďme se na spánek našich psích mazlíčků podívat podrobněji. A trochu ho srovnat s tím naším.

Co byste měli vědět o psím spánku

Spánek je pro psy stejně jako pro lidi základní potřebou důležitou pro zdraví. Když se dobře nevyspí, dokáží být pěkně rozmrzelí. Dlouhodobě nekvalitní spánek, např. v malém pelíšku, nebo s bolavými zády či krkem, jim může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. A nám časté návštěvy zvěrolékaře.

Kromě kvalitního spánku potřebují psi pro svůj zdravý vývoj také pohyb. Denně byste jim měli dopřát několik (klidně i kratších) procházek. Obměňujte trasy, nabízejte nové podněty. Choďte venčit s kamarády, pes je velmi společenský tvor a s jiným psem se dokáže hezky vyřádit. Doma je dokáží zabavit různé hlavolamy a rébusy. Příjemně utahaný a dostatečně vydováděný pes bude spokojenější a zdravější.

Vraťme se teď zpátky ke psímu spánku. Co byste o něm tedy měli vědět?

  • Psi stejně jako batolata potřebují spát přibližně 12 – 14 hodin denně. Štěňata a velká plemena zvládnou i 18 hodin, stejně jako novorozená miminka. 
  • K prospané půlce dne přidejte ještě dalších 30 % času, kdy pejsek nespí, ale povaluje se a podřimuje. Aktivně stráví pouze pětinu dne.
  • Spánek je rozdělen na REM a non-REM fázi. V REM fázi spí pejsek opravdu tvrdě a není snadné ho probudit. Zatímco u lidí trvá REM fáze spánku asi čtvrtinu noci, u psů pouze 10 %, to je důvod jejich vyšší potřeby spánku

Kde pejsci nejčastěji spí?

Mnoho lidí zastává názor, že pes patří do boudy na zahradu. Většina psů ale žije se svými pány v bytech, kde mívají své místečko, kam si chodí odpočinout, pohrát nebo se schovat, když provedou nějakou neplechu. Tito pejsci přizpůsobují svůj biorytmus životu rodiny. Pokud jste tedy v práci, váš pes většinu času skutečně prospí. Nabírá sílu na to, aby s vámi pak mohl dovádět. A kde pejsci nejčastěji nocují?

  •    45 % psů spí s páníčkem v posteli
  •    20 % v své kleci nebo přepravce
  •    17 % v pelíšku
  •    14 % na nespecifikovaném místě uvnitř domu
  •    a pouze 4 % psů spí venku

I psi mívají problémy se spánkem

Psi to mají se spánkem opravdu velmi podobně jako my. Ano, spí déle, ale kdo říká, že nemůžete taky? :) Jejich spánek ale není vždy tak klidný a záviděníhodný, jak se na první pohled zdá.

Psům se stejně jako nám zdají sny, hezké i ošklivé, ze spaní kňučí, šermují tlapkami i klapou tlamičkou. Ačkoliv to není příliš časté, i naši mazlíčci mohou trpět poruchami spánku. Veterináři se již setkali se psí nespavostí většinou způsobenou nějakým zdravotním problémem, narkolepsií i hlasitým chrápáním, potažmo spánkovou apnoe.

Kloníme se také k názoru jedné expertky na myoterapii (rehabilitace svalově-kosterních potíží a bolestí zvířat), která tvrdí, že pro psy, stejně jako pro nás, je během spánků důležitá podpora těla. Netvrdíme, že byste jim měli kupovat postel a kvalitní matraci jako sobě, dopřejte jim ale dostatečně prostorný a pohodlný pelíšek. I psi potřebují během spánku měnit polohy, vrtět se a protahovat.

A ač se vám to může zdát zvláštní, i pejsci dokáží ocenit a využit polštář. Zkuste ho pořídit vašemu mazlíčkovi, uvidíte, co se stane. Při nejhorším z něj bude nová hračka. :)