Zbytečné starosti nám brání v klidném spánku

Na první pohled by se možná mohlo zdát, že starosti nás drží „ve střehu“ a motivují nás lépe se připravit na různé situace. Je ale zabývání se „coby kdyby“ skutečně užitečné?

Nakládejte se svou energií smysluplně

Každý z nás se občas v noci převaluje na posteli ze strany na stranu a usilovně přemýšlí nad svou prací, vztahy nebo dalšími různými věcmi. Většinou řešíme, co bychom dělali v nějaké situaci, která se už stala. Nebo která by se mohla stát! Takové jsou nejhorší, může se v nich přece kdykoli cokoli tak snadno zvrtnout – a je jedno, jestli řešíme početí prvního potomka nebo přemalování kuchyně. Říkáme si, že jindy než před spaním nemáme tolik času a klidu na přemýšlení – jenže to je velký omyl. Jak nám místo zdravého spánku pomůže řešit, co bychom mohli udělat jinak? Akorát se okrádáme o cenné hodiny spánku a další den jsme zbytečně unavení, protože svou energii místo do produktivní činnosti směřujeme do touhy ovlivnit situaci, kterou stejně ovlivnit nemůžeme.

Jak se nestrachovat?

Když si lehneme do postele a začnou se nám hlavou honit nejrůznější stresující myšlenky, je dobré zamyslet se naopak nad tím, co se nám povedlo. Můžeme klidně začít od toho nejzákladnějšího – „mám střechu nad hlavou, rodinu, přátele, dostatek jídla…“ a propracovat se k detailům, jako např. „dnes se mi povedlo odevzdat ten projekt“. Další možností, jak rozptýlit starosti, je udržovat se zaměstnaní. Nemusí to nutně znamenat práci, ale spíše aktivní odpočinek. Můžeme se zapsat do lekcí vyšívání, naučit další cizí jazyk – neodkládejme, co jsme už dávno chtěli udělat. A pokud nezabere ani to, vyzkoušejte charitativní činnost. Když jsme totiž konfrontovaní s problémy a starostmi ostatních, na ty svoje rychle zapomeneme. A můžeme zase klidně spát!