5 chladivých triků, díky kterým se vyspíte i v tropické noci

Asi každý už zažil nepříjemné horko v ložnici, kvůli kterému se v létě nedá spát. Převalujete se ze strany na stranu a ráno jste totálně nepoužitelní. Nekvalitní spánek se projeví nejen na vašich pracovních výkonech, ale také na celkové náladě. Naštěstí existuje 5 ověřených tipů, díky kterým si blahodárný spánek vychutnáte, i když jsou venku tropy.

1. Barvy, které ošálí vaše podvědomí

To, jak barvy působí na lidské podvědomí, je až magické. Červená barva podporuje kreativitu, zelená zase uklidňuje. A jestliže se toužíte zchladit, vsaďte na studené barvy. Patří mezi ně barvy, které se nacházejí v modré části spektra. Mluvíme tedy především o modré, zelené a fialové. Mezi jejich charakteristiky patří to, že nevybízí k aktivitě, jsou uklidňující a mají chladivý energetický náboj. Proto se hodí převážně do místností, které potřebujete především v létě ochladit. Je jasné, že kvůli pár tropickým dnům nebudete ložnici malovat modrou barvou, ale můžete ji zkusit vybavit doplňky ve studených barvách. Modrá, zelená nebo fialová se může objevit na:

·         závěsech,

·         povlečení,

·         prostěradlech,

·         obrazech.

Jedná se o doplňky, jejichž barvu můžete snadno změnit, takže jakmile se o slovo přihlásí studený podzim, klidně laďte ložnici do teplých tónů žluté nebo oranžové.

spanek_v_lete 

2. Zchlazení i bez klimatizace

Mnozí vysoké noční teploty řeší pomocí klimatizace. Její instalace a pořízení vám však udělají vítr v peněžence. Naštěstí se můžete zchladit i jinak. Oblíbeným řešením je kombinace větráku a kostek ledu v misce. Misku stačí postavit před větrák a užívat si osvěžujícího studeného vzduchu, který se rozproudí po místnosti. Efektivní je také chlazení správných částí těla. Nejvíce své tělo ochladíte, pokud si například studený ručník přiložíte na kolena, kotníky, loketní jamku, zápěstí nebo krk. Ochladit se můžete také tak, že budete v chladu držet nohy. Spát můžete například v mokrých, ale vyždímaných ponožkách. Pokud jsou pro vás mokré ponožky příliš agresivní metodou, snažte se alespoň, abyste nohy neměli přikryté povlakem či dekou.

spanek_v_lete

3. Spěte sami a co nejblíže zemi

Před horkem v ložnici se můžete bránit tak, že budete spát co nejblíže zemi. Pokud vám to situace dovoluje, je podle odborníků nejlepší spát v přízemí. Chlad se zatím drží u země, zatímco teplo stoupá vzhůru. Jestliže bydlíte v patře bytového domu, spěte na zemi, ideálně na karimatce. Jestliže máte patrový dům, není nic jednoduššího, než si ustlat dole. Od věci není ani rada, která ovšem ne každému vyhovuje, a tou je: Jeden člověk, jedno lůžko. Z partnerova těla sálá teplo, které se společně s vaším teplem postará o to, že se budete potit ještě více. Na lůžku roztáhněte ruce i nohy tak, aby se dotýkaly pouze minimální plochou. Tak se bude z těla lépe odpařovat pot a snadněji se k němu dostane studený vzduch. 

4. Vsaďte na přírodní a prodyšné materiály

Pot od těla nejlépe odvádí přírodní a savé materiály. Proto je nejlepší spát v lehoučkém bavlněném pyžamu. Nezapomeňte ani na povlečení. Sáhnout můžete po povlečení ze 100% bavlny, která je příjemná a hebká na dotyk. Navíc je prodyšná a savá. Další možností je krepové povlečení, které se rovněž vyrábí ze 100% bavlny, takže má všechny její vlastnosti, a navíc se nemusí žehlit. Mezi nejoblíbenější materiály pro horké letní noci patří bavlněný satén, který se vyrábí z bavlny, ale díky speciální úpravě je na dotyk ještě příjemnější a v létě příjemně chladí. Jeho nespornou výhodou je to, že se málo mačká, a tak není potřeba jej žehlit. Kromě lůžkovin a pyžama je důležitá také správná volba matrace. Jestliže hledáte matraci proti pocení, sáhněte po takové, která je dostatečně prodyšná a dokáže odvádět od lidského těla teplo. Mezi nejvzdušnější matrace patří ty pružinové.  Nezapomeňte ji opatřit chráničem matrací, který zachytí pot i částečky kůže, které se uvolňují z lidského těla a udrží tak matraci hygienicky čistou. Další výhodou použití chrániče je prodloužení životnosti matrace.

spanek_v_lete

5. Naučte se správně větrat

Velkou chybou mnohdy je, že v ložnici větráte celý den. Během dne se ovšem otevřenými okny dovnitř dostane teplý vzduch, který se zde udrží až do večera. Proto je lepší nechat během celého dne okna zavřená a zatemněná. Větrat začněte až ve chvíli, kdy zapadne slunce. Pokud je to možné, můžete při otevřeném okně spát celou noc. Do okna můžete zavěsit třeba mokré prostěradlo, což účinně sníží teplotu v místnosti.

Nenechte se v létě rozházet vysokými teplotami. Stačí správně větrat, sáhnout po přírodních materiálech a užít si kvalitního spánku.

Další tipy pro spaní při vysokých teplotách.