8 věcí, které způsobují neustálou únavu

Ráno se vzbudíte, nasnídáte a sotva dojedete do práce, už byste nejraději opět zalezli do postele. Připomíná vám to něco? Vaše každodenní rutina? Tak s tím byste měli něco dělat. Důvodů, proč se celé dny cítíte bez energie, může být spoustu. Najdete mezi následujícími osmi problémy ten, který sužuje vás?

1. Nedostatek spánku

Může se to zdát samozřejmé, ale řada lidí tuto životní potřebu neustále podceňuje a domnívá se, že jim k regeneraci těla i mysli vystačí trochu odpočinku. Nedostatek spánku může negativně ovlivnit vaši koncentraci i zdraví! Dospělí by měli mít každou noc spát okolo šesti až osmi hodin.

Řešení: Snažte se ulehnout do postele každý den ve stejnou hodinu a tuto pravidelnou rutinu dodržujte. Vyneste ze své ložnice notebooky, mobilní telefony a jiné rozptylující předměty. Stále máte potíže? Vyhledejte pomoc lékaře. Můžete trpět závažnější poruchou spánku.

mobil spánek

2. Spánková apnoe

Někteří lidé se domnívají, že spí dostatečně dlouho, ale stejně jsou během dne neustále unavení. Jim bohužel stojí v cestě spánková apnoe. Jedná se o stav, kdy se v průběhu noci krátce zastaví dýchání. Každé přerušení vás na okamžik probudí a vy o tom možná ani netušíte. Řešení:Máte nadváhu? Snažte se upravit životosprávu a zbavte se nadbytečných kilogramů. Přestaňte kouřit a omezte alkohol! Pomoci vám může také zařízení CPAP, které během spánku udržuje otevřené dýchací cesty. 

3. Nevhodné stravování 

Fyzická únava z jídla? Ano, stačí nevhodně kombinovat potraviny, , přejídat se a konzumovat těžké pokrmy. Tělo na trávení takovéto stravy vyžaduje obrovské množství energie.A ta vám během dne chybí.

Řešení:  Jezte vyváženou stravu! Pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v normálním rozmezí a zabraňuje nárazovému úbytku energie.Na snídani si místo rohlíku s marmeládou dejte například vajíčka s celozrnným toastem. Nezapomeňte také na lehké svačinky během dne pro trvalé udržení energie.nevhodna strava

4. Chudokrevnost

Anémie je jednou z hlavních příčin únavy především u žen. Ztráta krve v průběhu menstruace může zapříčinit nedostatek železa. Červené krvinky jsou potřebné, protože přenášejí kyslík do tkání a orgánů.

Řešení: U anémie způsobené nedostatkem železa konzumujte potraviny bohaté na jeho obsah (libové maso, fazole, játra) a užívejte potravinové doplňky.

5. Deprese

Na depresi můžete pohlížet jako na emoční poruchu.Často ale přispívá k mnoha fyzickým symptomům, jako jsou únava, bolesti hlavy a ztráta chuti k jídlu.

Řešení: Pokud se cítíte unavení déle než několik týdnů, nestyďte si říct o pomoc a vyhledejte lékaře.

6. Hypotyreóza

Štítná žláza je malá žláza v "zádech" vašeho krku. Řídí váš metabolismus, rychlost, při které vaše tělo přeměňuje palivo na energii. Pokud je žláza neaktivní a metabolismus funguje příliš pomalu, můžete se cítit pomalí a vyčerpaní.

Řešení: Nechejte si udělat krevní testy. Jestliže se potvrdí nízká produkce hormonů štítné žlázy, lékař vám navrhne vhodnou léčbu. 

7. Cukrovka

U lidí s cukrovkou zůstává abnormálně vysoká hladina cukru v krevním oběhu místo toho, aby vstoupila do tělních buněk, kde by se přeměnila na energii. Výsledkem je tělo, které se vyčerpává, přestože má dostatek jídla. Pokud máte přetrvávající, nevysvětlitelnou únavu, požádejte svého lékaře o testování na diabetes.

Řešení: Léčba diabetes může zahrnovat změny v životním stylu, jako je strava a cvičení, inzulinová terapie a léky, které pomáhají tělu zpracovat cukr.

8. Dehydratace 

Vaše únava může být i známkou dehydratace. Vaše tělo potřebuje velké množství nejlépe čisté vody, aby fungovalo optimálně a udržovalo si své tempo.

Řešení: Pijte vodu v průběhu celého dne! Velkou pozornost věnujte zvýšené fyzické aktivitě. Minimálně hodinu před byste měli vypít alespoň dvě velké sklenice vody. To stejné platí i v průběhu a po ukončení fyzické aktivity.voda