Nedostatek spánku může vést k obezitě!

Nedostatek pohybu, špatně sestavený jídelníček, přejídání....Ano, všechny tyto faktory vedou k obezitě! Slyšeli jste ale, že jednou z příčin obezity může být i nedostatek spánku? Je to jen báchorka nebo skutečnost? My vám na to rádi odpovíme!

Následkem nespavosti může být přejídání nebo zvýšená chuť a konzumace sladkých pamlsků. A proč tomu tak je? Nedostatek spánku u nás přirozeně vyvolává únavu a stres. Proto není divu, že se snažíme únavu zahnat konzumací především sladkého jídla či nápojů, abychom organismus nakopli zpátky do akce a dopřáli mu alespoň chvilkovou energii.

Samozřejmě je nutné dodat, že k přecpávání vedou i jiné situace. Nejznámějším příkladem je večerní bílení ledničky po dni, kdy jsme si neudělali chvilku na pořádné jídlo.

Náš tip č.1!

Soustřeďte se více na správný spánkový režim a pokuste se zabránit výmluvám typu "Já nemám čas se najíst!". Najděte si během dne pravidelnou dobu, kterou věnujete jídlu. Pokud vám to situace opravdu neumožní, mějte po ruce například proteinový nápoj nebo tyčinku, ovoce či zeleninu, která vás zasytí. Pozor! To ale platí v případě svačiny. Na hlavní jídla dne by si měl udělat čas každý a to bez výjimky!

.... Vědci ze Švédské univerzity zjistili, že nedostatek spánku je nebezpečný pro naše zdraví. Zvyšuje riziko obezity, ale i řadu závažných onemocnění. A proč právě obezitu? Nevyspaný jedinec při běžné denní činnosti spálí mnohem méně energie (o 5%-20%), než vyspaný člověk. Pokud tedy spíte dlouhodobě méně než 5 hodin, koledujete si o problémy s obezitou!

Co ale dělat, když chodíte spát ve správný čas, ale nedaří se vám dlouho usnout? Hledat za tím můžete 3 největší škůdce: stres, nespavost či špatná matrace.

Náš tip č.2!

Pokud jste si jistí, že s nespavostí problém nemáte a žádný stres zrovna nepociťujete, pak se zkuste zamyslet nad vaší matrací! Pokud s ní nejste spokojení a každé probuzení je pro vás spíše bolestné utrpení, vyberte si novou kvalitní matraci, která vám zajistí zdravý a ničím nerušený spánek. Již se nebudete muset v noci probouzet a převalovat ze strany na stranu. Nejen délka spánku, ale i kvalita spánku ovlivňuje náš organismus!

Náš tip č.3!

Usínejte každý večer ve vyvětrané ložnici a pokud možno nazí! Váš organismus se bude snažit automaticky zahřát, tudíž vynaloží více energie a spálí mnohem více kalorií než obvykle.

Malá rada na závěr

Vhodně sestavený jídelníček, dostatek tekutin, pravidelný pohyb, optimální spánek....Ti všichni jsou hrdinové, kteří vám nedovolí se s obezitou ani seznámit! :-)