Časté mýty o spánku I.

Ne všechna „zaběhnutá“ tvrzení musí být nutně pravdivá. Pojďme se proto blíže podívat na mýty, které jsou se spánkem nejčastěji spojovány. Proč jsou některé na první pohled naprosto logické úvahy zcela mylné?

Cvičení před spaním mi pomůže usnout

Cvičení může být pro zdravý spánek skutečně prospěšné, a to především v případě, že je prováděno pravidelně ráno a odpoledne – avšak ne příliš blízko času, kdy chodíváme spát. Proto pokud necvičíte pravidelně, přidejte si dobrý spánek na seznam věcí, proč byste s tím měli začít.

ALE: odborníci na spánek varují před namáhavým cvičením nejen těsně předtím, než se jdeme uložit do postele, ale dokonce celé tři hodiny předem. To proto, že cvičení povzbuzuje pocit bdělosti a zvyšuje tělesnou teplotu, což vede k poklesu teploty po pěti až šesti hodinách – a právě to je ideální čas, kdy bychom měli jít spát. Pokud tedy praktikujete cvičení v době do 3 hodin před usnutím, zkuste si nastavit svůj den tak, abyste mohli cvičit dříve.

cviceni pred spanim

Televize v ložnici mě před spánkem uklidní

Naopak. Sledování televize nebo používání počítače těsně před časem, kdy chceme jít spát – a obzvláště v ložnici! – výrazně omezuje kvalitu spánku. Násilné pořady, televizní zprávy a příběhy před spaním mohou být silně rušivým prvkem. Vaše ložnice by měla být používána striktně pro spánek.

Nespavost zasahuje stejně muže i ženy

Nikoli. Nespavost je téměř dvojnásobně častější u žen než u mužů, na druhou stranu jsou to ženy, které mají mnohem méně zábran poradit se o tomto svém problému s lékaři. Spánek u žen je totiž specificky ovlivněn menstruačním cyklem, stadiem biologického věku, úrovní stresu, zdravím, náladou, rodičovstvím, pracovní dobou a mnoha dalšími povinnostmi. Většina žen navíc potřebuje o něco málo delší spánek než muži.

spanek

 

Související články:

Několik zajímavostí ze světa spánku II.

Zkvalitněte si spánek díky saunování: Jak sauna ovlivňuje spánek?

5 zaručených tipů, které vám pomohou zlepšit spánek