Co je spánková prokrastinace?

Často máme pocit, že potřebujeme, aby den měl víc jak 24 hodin. Mezi prací, péčí o děti a zvládáním všech úkolů, je někdy těžké najít si čas na pořádný odpočinek. Než se dostanete do postele, přistihnete se, že bete do ruky telefon a jen rolujete a rolujete. Zůstáváte vzhůru dlouho do noci, přestože jste unavení a víte, že by bylo lepší jít spát. Tomuto chování se říká "spánková prokrastinace".

spankova_prokrastinace

Nejčastější příklady spánkové prokrastinace

  • sledujete televizní pořady, seriály
  • projíždíte sociální sítě
  • hrajete hry

Často se jedná o činnosti, na které jste během dne neměli čas nebo příležitost, protože jste byli příliš zaneprázdněni povinnostmi, prací nebo trávením času s rodinou a přáteli. Výsledkem spánkové prokrastinace je, že nemáte dostatek spánku, protože chodíte spát příliš pozdě, ale přesto musíte vstávat v obvyklou dobu vstávání kvůli povinnostem, kterým se nemůžete vyhnout, jako je péče o děti a chození do práce.

Když si začnete zvykat chodit spát později, než potřebujete, váš cirkadiánní rytmus se začne měnit. Začnete se cítit ospalí později, což vám ztěžuje usínání dříve v noci, kdy chcete jít spát dříve, abyste dohonili spánek. Od dob Covidu došlo k obrovskému nárůstu počtu lidí pracujících z domova, a tím i k obrovskému úbytku času, který mají lidé doma sami pro sebe. Lidé najednou sdílejí domácnost s partnerem po celý den, zatímco dříve mohli být v domácnosti sami - tedy v době, kdy mohli mít autonomii v tom, jak trávit svůj čas.

 spankova_prokrastinace

Dopad prokrastinace v posteli na naše zdraví

Když si nedopřejeme správné množství spánku, má to následky jak na naše fyzické, tak na duševní zdraví.

Lidé, kteří nemají správné množství spánku, mají tendenci mít:

  • častější výskyt depresí a úzkostí
  • vyšší výskyt srdečních onemocnění a mrtvice
  • vyšší riziko cukrovky a obezity
  • vyšší riziko demence a některých typů rakoviny
  • snížená obranyschopnost

Po špatném spánku se také zhoršuje reakční doba a schopnost rozhodování. I když se spánek může zdát jako ztráta času, ve skutečnosti je to doba, kdy se vaše tělo regeneruje a obnovuje. Je pro nás nezbytné mít dostatek spánku, abychom byli schopni během dne fungovat na špičkové úrovni.