Jak funguje spánek?

Ponořte se do tajemství fází spánku a objevte, co se děje, když se zavřou oči. Od lehkého usínání přes nejhlubší spánek až po fázi REM.

Ačkoliv se výzkum spánku táhne mnoho desítek let, přesný důvod, proč vlastně spíme, zůstává jedním z nejtrvajících a nejzajímavějších záhad. Odborníci zkoumají, jak funguje spánek a co se děje, když mu nedáme dostatečný prostor. Studie ukazují, že spánek je neuvěřitelně komplexní a má vliv na téměř všechny systémy těla. Různé části mozku se podílejí na produkci hormonů a látek, které regulují spánek a bdění.

I když stále zbývá mnoho objevit ohledně detailů fungování spánku, existující výzkum osvětluje mechaniku toho, co se děje v mozku a těle během spánku. Tato znalost odhaluje spojení spánku s fyzickým, emocionálním a duševním zdravím a poskytuje nám vhled, jak dosáhnout lepšího spánku.

spanek

Co se tedy děje během spánku?

Během první minuty po usnutí začínají pozoruhodné změny ovlivňovat jak mozek, tak tělo. Teplota těla klesá, aktivita mozku se zpomaluje a srdeční frekvence s dýcháním také. Energetická spotřeba těla je nižší během spánku, což není překvapivé.

Důležité je si však uvědomit, že dění během spánku je dynamické. Během jedné noci postoupíte přes několik spánkových cyklů, z nichž každý trvá mezi 70 a 120 minutami a skládá se z oddělených fází spánku. Tyto fáze jsou základem toho, jak spánek funguje.

Jaké jsou fáze spánku?

Existují čtyři fáze spánku, rozdělené do dvou kategorií: non-REM (rychlé pohyby očí) a REM spánek.

NREM - Fáze 1 

Délka trvání: 1-5 minut

Ve fázi 1 právě usínáte a začínáte přecházet do fáze 2, což zahrnuje další zpomalení aktivity mozku a těla. Během raných fází spánkového cyklu je mnohem snazší být probuzen.

NREM -  Fáze 2

Délka trvání: 10-60 minut

NREM - Fáze 3 (hluboký spánek)

Délka trvání: 20-40 minut REM

Fáze 3 je nejhlubší část non-REM spánku. V této fázi se svaly a tělo ještě více uvolní, a mozkové vlny ukazují jasný vzor zpomalené aktivity, který je výrazně odlišný od aktivity mozku během bdění. Věří se, že hluboký spánek hraje důležitou roli v regeneraci těla a efektivním myšlení a paměti.

Fáze 4 - REM spánek

Délka trvání: 10-60 minut

Fáze 4 je jedinou fází REM spánku. Během této doby se aktivita mozku výrazně zvyšuje, a většina těla - s výjimkou očí a svalů dýchání - zažívá dočasnou paralýzu. I když mohou sny probíhat v jakékoli fázi, nejintenzivnější sny se odehrávají během REM spánku.
Věří se, že fáze REM spánku je nezbytná pro mozek, umožňujíc klíčové funkce, jako jsou paměť a učení. 

 spanek

Struktura spánkových fází a cyklů jednotlivce se nazývá jejich spánková architektura. I když hluboký spánek a REM spánek zahrnují hlubší změny v úrovních aktivity, odborníci věří, že každá fáze hraje roli v zdravé spánkové architektuře, která generuje kvalitní spánek.

Jak tělo reguluje spánek?

Tělo ovládá spánek dvěma hlavními pohánnými mechanismy: spánkovou homeostázou a cirkadiánním systémem. Spánková homeostáza reprezentuje tělesný systém, který reguluje potřebu spánku na základě doby bdění. Čím déle jsme vzhůru, tím silnější je náš pocit spánkové potřeby, což nám napomáhá po návratu ke spánku.

Cirkadiánní systém, na druhé straně, ovlivňuje biologické hodiny těla. Jeho klíčovou součástí je hormon melatonin, který je produkován podle denního a nočního cyklu. Tato chemická látka signalizuje tělu, kdy je vhodný čas pro spánek a kdy naopak pro bdění. Světlo hraje klíčovou roli v aktivaci či potlačení melatoninu, což vysvětluje, proč osvětlení místnosti může ovlivnit naše spánkové vzorce.

spanek

Kromě těchto mechanismů mohou vnější faktory, jako stres, hlad nebo expozice světlu z elektronických zařízení, ovlivnit rovnováhu mezi bděním a spánkem. Kombinací těchto aspektů tělo koordinuje své vlastní biologické hodiny, aby optimalizovalo spánek a bdění. Porozumění těmto procesům nám umožňuje lépe podporovat a optimalizovat náš noční odpočinek.

 

Související články

Víte, kolik spánku potřebují Vaše děti?

Věk a spánek