Jak může úplněk ovlivnit kvalitu našeho spánku?

Věděli jste, že i úplněk může mít neblahý vliv na váš spánek? Citlivější jedinci úplňkové trable znají, ostatní ani nepostřehnou, že úplněk nastal. Ale pozor! I když jej někteří nevnímáme, naše tělo s námi nemusí souhlasit!

Vědci sice doposud neobjasnili příčiny vlivu úplňku na lidské tělo, ale i když tento jev neumějí zatím vysvětlit, neznamená to, že neexistuje. Naopak proběhla řada studií, které potvrzují změny chování lidského organismu.

Pro období úplňku je typickým jevem nejsilnější mořský příliv. A jelikož převahu lidského těla tvoří právě voda, je zcela přirozené, že se může chovat jinak i naše tělo.

Lidé mohou trpět například nespavostí, bolestí hlavy, intenzivními emocemi a tak dále. Existuje nespočet teorií o úplňku, které sahají do pradávné historie. Mnoho vědců se domnívá, že může jít o přirozený evoluční pozůstatek, kdy se v pradávných dobách při úplňku necítili lidé během spánku bezpečně, jelikož byli pod jasným světlem snadnější kořistí pro noční predátory.

Existuje také studie, při které byla sledována skupina dobrovolníků během spánku, před i v období úplňku měsíce. Překvapivým zjištěním bylo, že během úplňku tito lidé produkovali značně menší množství hormonu melatoninu, který způsobuje ospalost a průběh hlubokého spánku se jim snížil až o 30%.

Ale jak je to dnes třeba s osobami, kterým do ložnice měsíční svit nepronikne a přesto trpí nespavostí? V takové situaci, kdy se na úplněk plně soustředíme, může na kvalitu našeho spánku nepříznivě zafungovat naše podvědomí.

Jak vyzrát nad úplňkem?


1. lehký jídelníček

Doporučujeme jíst hodně zeleniny a ovoce, naopak vynechat těžší jídla a alkoholické nápoje
Proč? Protože se jedná o energeticky namáhavé období a nevhodná strava by tak náš organismus ještě více zatížila.

2. procházka nebo cvičení

Zajděte si na procházku na čerstvém vzduchu anebo zasportovat
Proč? Protože si vaše tělo potřebuje poradit s přebytečnou energií a navíc vás vyplavené hormony endorfiny pomůžou udržet v psychické rovnováze.

3. horká koupel

Doporučujeme bylinnou koupel v kombinaci s popíjením bylinkového čaje
Proč? Protože bylinky působí při koupeli jak na kůži, kterou do těla pronikají léčivé látky, tak i svou aromatickou vůní, kterou při koupeli vdechujeme.

4. kvalitní matrace

Obstarejte si matraci, která bude splňovat vaše kritéria pohodlnosti
Proč? Protože matrace sice nezmírní účinky úplňku, nicméně to může být jedna z odpovědí na otázku, proč se vám nedaří usnout.

Úplněk nás čeká tento měsíc v neděli 16.10.. Přejeme vám, ať proběhne v poklidu a bez vlkodlaků! :-)