Trápí vás nespavost? Víme proč i jak se jí zbavit

Převracíte se ze strany na stranu, načechráváte polštář a přesto pořád koukáte do stropu. Minuty ubíhají a budíček se nezadržitelně blíží. Už tušíte, že další den nebude stát za nic. Takové je prokletí nespavosti.

Jednou za čas se to stane každému. Prostě nemůžete usnout. Nespavost neboli insomnie je nejčastější poruchou spánku a pokud je občasná, nemusíte se znepokojovat.

Problém je, když nemůžete spát déle než 6 měsíců. V takovém případě nejspíše trpíte chronickou insomnií a je na čase navštívit lékaře.

Ať už ale nemůžete usnout občas nebo pravidelně, není to nic příjemného. Abyste mohli s nespavostí bojovat, musíte nejprve odhalit její příčiny.

Důvody nespavosti hledejte ve svém okolí

Proč nemůžete spát, je občas prosté:

Náprava je jednoduchá - zavřít nebo otevřít okno, pořídit si špunty do uší nebo novou matraci. Sami obvykle poznáte, co vám ke kvalitnímu odpočinku chybí.

I uvnitř sebe

Někdy ale příčina nespavosti na první pohled jasná není. Pak nezbývá, než obrátit pozornost k tomu, co jste celý den (a hlavně večer) jedli, pili a dělali.

Za to, že se akorát převalujete v posteli, možná může přemíra kofeinu, alkoholu nebo tučného jídla. Odborníci také varují před používáním elektronických zařízení hodinu před ulehnutím. Prohlížení novinek na zářivém displeji mobilu nebo tabletu tak není ta správná kratochvíle, které byste se měli věnovat v posteli.

Největším problémem však bývá stres. Pokud nedokážete nechat pracovní či osobní problémy za dveřmi ložnice, je velmi pravděpodobné, že vám budou šrotovat v hlavě a úzkost vám nedopřeje klidný odpočinek.

9 tipů, jak bojovat s nespavostí

  • 1. Vyhněte se před spaním stimulujícím nápojům a těžkým a sladkým jídlům.
  • 2. Čtěte si knihu nebo poslouchejte oblíbenou hudbu. Nepouštějte televizi ani jiná elektronická zařízení.
  • 3. Nespěte přes den.
  • 4. Nepijte večer alkohol. Sklenička “na dobrou noc” je pověra.
  • 5. Dopřejte si šálek čaje s meduňkou, kozlíkem lékařským nebo chmelem. Tyto bylinky zklidňují a pomáhají usnout.
  • 6. V ložnici dobře vyvětrejte. Na čerstvém vzduchu se usíná lépe.
  • 7. Vytvořte si uklidňující večerní rituál.
  • 8. Pokud nemůžete usnout, vstaňte a chvíli se věnujte nějaké jednoduché činnosti.
  • 9. Pořiďte si do ložnice kvalitní matraci, polštář a peřinu. Bez pořádného vybavení není pořádný odpočinek.