Jak řešit noční pomočování dětí?

Stává se vašemu dítěti, že se probudí s mokrým prostěradlem? Chtěli byste mu pomoci, ale nevíte jak? Příčina problému je možná úplně banální, v jiných případech je na místě odborná pomoc psychologa. Přečtěte si, co můžete vy jak rodiče dělat pro zlepšení situace, a jak ochráníte matraci před znečištěním do té doby, než se problém vyřeší.

Dítě nikdy netrestejte

Noční pomočování trápí každé páté dítě mezi pěti a dvanácti lety. Pokud se to občas stane i vašemu dítěti, ujistěte ho, že nejde o nic vážného a že prostěradlo se jednoduše vypere. Když se však situace opakuje několikrát do týdne, je na místě ji začít řešit.

A jak?

  • v klidu si s dítětem promluvte o možných problémech ve škole nebo v rodině
  • nic dítěti nevyčítejte
  • nepřenášejte na dítě svůj stres
  • poraďte mu, aby před spaním tolik nepilo
  • dejte mu čas, nečekejte, že se přestane pomočovat ze dne na den

Když se situace ani po několika týdnech nezlepší, zkuste kontaktovat dětského psychologa. Připravte se ale i na to, že po rozhovoru s dítětem může označit jako příčinu problému i vás a vaše neshody s partnerem nebo vaše přílišné nároky na dítě.

Pod prostěradlo vložte matracový chránič

Než se vám s vaším dítětem podaří pomočování překonat, chraňte matraci, na které dítě spí! Stačí pořídit matracový chránič, který nepropustí žádné tekutiny. Gumičkami v rozích ho snadno připevníte k matraci a přes něj natáhnete prostěradlo.

Matracový chránič RIZO PU má spodní vrstvu z nepropustného polyuretanu, kterou překrývá měkčí froté strana. Celý chránič snadno sundáte a vyperete až na 90°. K matraci se tedy nic nedostane, a vaše dítě díky tomu nebude pod takovým tlakem.

Přejeme vám hodně trpělivosti a co nejvíce suchých nocí!