Jste sova, nebo skřivan?

Víte, že ve svém těle máte hodiny? Určují, kdy jste nejvíce aktivní, kdy potřebujete odpočívat nebo kdy máte hlad. Každý z nás je ale má nastavené trochu jinak. Jak jste na tom vy? Udělejte si náš krátký test a zjistěte to!

Test vnitřních hodin

Odpovězte popravdě, zda souhlasíte s následujícími tvrzení a zaznamenávejte si počet odpovědí ano, a počet odpovědí ne.

  • Nejčilejší jsem dopoledne
  • Nejvíce práce udělám ještě před obědem
  • Dopoledne mám více energie než večer
  • Večer mi to tolik nemyslí jako dopoledne
  • Vstávám kolem šesté hodiny ranní a chodím spát kolem desáté
  • Po ranním příchodu do práce nemám problém se soustředit
  • Nemám rád noční život

Pokud ve vašich odpovědích převažuje ANO, řadíte se do skupiny skřivanů. Jestli s většinou výroků nesouhlasíte, jste typické sovy.

Doba přeje skřivanům

Lidé, kterým jejich vnitřní rytmus velí pracovat večer, jsou bohužel znevýhodněni. Většina zaměstnání totiž začíná ráno v rozmezí od šesti do devíti hodin. To samé platí i pro děti, kterým začíná v osm ráno škola. Přitom je dokázáno, že během prvních dvou hodin je průměrná pozornost žáků menší než s blížícím se polednem.

Na druhou stranu, v televizi začínají nejzajímavější pořady často až kolem desáté hodiny večerní. V tomto případě mají výhodu noční ptáci, pokud ovšem nemusejí vsávat brzy ráno do práce.

Tři směny jsou zdraví škodlivé

Vědci nedávno zjistili, že střídaní dne a noci má na naše zdraví větší vliv, než jsme si dosud mysleli. Na svůj pravidelný vnitřní režim jsme tak zvyklí, že každé jeho mírné rozhození naše tělo špatně snáší.

Práce na směny nebo časté cestování přes několik časových pásem může být dokonce hlavní příčinou mnohých civilizačních chorob, jako je cukrovka, vysoký tlak, syndrom vyhoření nebo některé druhy rakoviny.

Paradoxem je, že na tři směny pracují například lékaři nebo záchranáři, kteří se pak kvůli narušenému biorytmu nemohou plně soustředit na práci.

Spěte, kdy chcete, ale hlavně pravidelně

Spát za světla pro člověka sice není příliš přirozené, ale pokud jste na to zvyklí, tolik to nevadí. Stačí si koupi masku na spaní nebo neprostupné závěsy a vaše noc může pokračovat.

Mnohem horší je, když jednou jdete spát v osm večer a další den ve dvě ráno. Tak se pořádně nevyspíte. Snažte se tedy každý den chodit spát přibližně ve stejný čas a na stejně dlouhou dobu.