Kvalita spánku u čerstvých maminek

Můžou novopečené maminky dosáhnout na stejné množství spánku jako dříve? Vědci tvrdí, že ano.

Studie z nedávné doby poukazují na zajímavý fakt: v období od narození dítěte do 4 měsíců jeho věku naspí maminky průměrně 7,2 hodiny denně. Ale je tu samozřejmě malý háček – kvantita totiž není všechno.

Dlouhý spánek nebo kvalitní spánek?

Něco přes 7 hodin spánku denně není na první pohled špatné číslo – je jen kousek pod českým průměrem a dokonce přesahuje průměr americký. Jenže čerstvé maminky nemají právě ten typ spánku, po kterém by se další den cítily svěží a odpočaté, jsou totiž okradené o tolik potřebný hluboký spánek. Jejich spánkový cyklus totiž vypadá ne nepodobně tomu, který mají lidé se spánkovými poruchami, jako například apnoe (krátká zástava dechu při spaní) – mají tedy dostatečné množství spánku, ale nedostatečné množství času stráveného v jeho regenerující fázi. Paradoxně je tedy lepší 6,5 hodiny kvalitního spánku než mnohem delší spánek horší kvality.

Jak na to vyzrát?

Vědci doporučují novopečeným maminkám několik tipů, jak dosáhnout na kvalitní spánek:

  • Nedohánějte práci a zdřímněte si delší dobu: 20minutový šlofík není k ničemu, když trpíte spánkovou deprivací. Zkuste dosáhnout na jeden celý spánkový cyklus, tedy přibližně 90 minut, pokud Vaše miminko takto dlouho spí při svých „siestách“ přes den.
  • Dbejte o svůj psychický stav: pokud trpíte poporodními depresemi, promluvte si se svým lékařem. Spánková deprivace může zvýšit stres, kterým Vaše tělo prochází po porodu, takže usnout a dobře spát může být větší problém než kdykoli předtím.
  • Naučte svého partnera nakrmit dítě: i výlučně kojící matka může připravit lahvičku s mlékem, kterou může její partner použít pro nakrmení dítěte. Prospat jedno krmení pro Vás totiž může znamenat zisk tolik potřebného dostatečného množství hlubokého spánku.
  • Nebojte se požádat o pomoc své okolí: dlouhý odpolední šlofík pro Vás může znamenat víc, než jste si kdy představovala. Vaše děťátko může jednou za den na 90 minut pohlídat třeba babička nebo kamarádka.

Samozřejmostí je kvalitní matrace, která Vám dopřeje tolik nutný základ pro zdravý a klidný spánek. Vyzkoušejte třeba Super Fox, která je mezi zákaznicemi Tropico nejoblíbenější – Vaše miminko totiž pozná, že se jeho maminka dobře vyspala.

 

Přečtěte si článek o tom, jaká matrace je pro Vaše miminko ta nejvhodnější: