Kvalitní spánek je nenahraditelný, vzkazují olympionici z Ria

Už jste si někdy s sebou do práce převáželi matraci? Pravděpodobně ne. Letos se to ale stalo českým olympionikům. Aby si pořádně odpočinuli před výkony, musely pořádné české matrace nahradit brazilské nekvalitní.

Kde se v Brazílii vzaly české matrace

Šéf Českého olympijského výboru Martin Doktor při své návštěvě Ria před začátkem olympiády nevěřil vlastním očím. Zjistil, že v hotelu jsou tenké molitanové matrace, které olympionikům přinesou víc škody než užitku, a rozhodl se tým vybavit vlastními matracemi.

106 českých sportovců tak spí na zdravotních matracích a každý na ní má dokonce napsané své jméno. Obvykle přitom sportovci na závody svoje matrace nevozí, ale brazilské byly v natolik tristním stavu, že čeští olympionici nafasovali nové.

Jak zlepšit spánek: není to žádná věda

Nemusíte zrovna bojovat o olympijské zlato, abyste dokázali ocenit probouzení bez rozlámaných kostí. Inspirujte se sportovci a také si pořiďte novou matraci.

Při výběru zohledněte několik faktorů:

  • typ postavy,
  • výška a váha,
  • zdravotní problémy,
  • fyzická aktivita,
  • alergie.

Jak zjistit, která matrace je ta nejlepší

Při výběru matrace se zamyslete, co od ní očekáváte. Pokud vás trápí noční pocení, oceníte materiály jako studenou pěnu použitou třeba v latexových matracích. Odvádí totiž všechno vlhko z postele a zabraňuje tak i vzniku plísní. Vaše babička zase ocení zdravotní matraci, jaká se používá i v nemocnicích u dlouhodobě nemocných pacientů. Zdravotní matrace brání před proleženinami správným rozložením váhy člověka a zajišťuje potřebnou oporu pro celé tělo.

Tip pro sportovce: nechte se hýčkat speciální matrací

Masážní prvky se vždycky hodí a najdete je na tužší matraci. Pokud chcete zároveň bojovat proti přeležení ramen, zkuste oboustrannou matraci pro sportovce - má totiž obě vlastnosti. Matraci prostě otočíte podle toho, jestli potřebujete regenerovat po aktivním dni nebo co nejvíc zmírnit přeležení ramen či jiných částí těla.