Rozměry matrace mají zásadní vliv na kvalitu spánku. Které jsou pro výběr nejdůležitější?

Kromě materiálu, tuhosti a nosnosti byste při výběru nové matrace měli dbát také na její rozměry. Svoji pozornost směřujte na délku, šířku i výšku neboli tloušťku. Správné rozměry matrace by měly odpovídat tělesné konstituci spáče, ale také velikosti rámu postele. Na co se při výběru zaměřit?

Klíčové rozměry matrace: délka, šířka a výška

Správné rozměry matrace podpoří váš klidný a kvalitní spánek. Určitě nechcete spát na matraci, přes kterou cítíte rošt, čouhají vám z ní nohy a nemůžete se na ní bezpečně otočit a „rozvalit“.

Délka matrace

Délku matrace vždy vybírejte podle svojí výšky, ale nezapomeňte k ní přičíst alespoň 20 cm. Doporučuje se totiž, aby byla matrace alespoň o 20 cm delší, než je výška spáče. Standardně se setkáte s matracemi o délce 200 cm, ale k dostání i jsou i prodloužené velikosti 220 cm. Délky matrací se vyrábí tak, aby se pohodlně vešly do běžně dostupných postelí. Jestliže máte atypicky řešenou postel, je možné si nechat vyrobit matraci na míru.

Šířka matrace

Šířku matrace vybírejte podle svých preferencí. Za nejmenší vhodnou šířku pro standardní jednolůžko se považuje 90 cm, pro lůžko a půl 120 cm. U dvoulůžek, tedy manželských postelí, si můžete vybrat, zda dáte přednost celistvé manželské matraci nebo zvolíte dvě oddělené neboli partnerské matrace. V případě, že se rozhodnete pro celistvou matraci, neměla by být šířka menší než 160 cm. V případě partnerských, tedy dvou oddělených matrací, zvolte šířku u každé z nich zhruba 80 či 90 cm. Oddělené matrace jsou vhodné v momentě, kdy má každý z partnerů výrazně jinou hmotnost a preferuje odlišnou tvrdost matrace. Při výběru dvou oddělených matrací si dejte pozor na to, aby měly stejnou výšku.

Výška matrace

Výšku matrace ovlivňuje její vnitřní složení. Na trhu můžete narazit na matrace s výškou od 12 do 30 cm. Pro dospělého člověka jsou ideální matrace s výškou minimálně 20 cm. Obecně platí, že čím vyšší výšku zvolíte, tím lépe uděláte. U příliš nízkých matrací hrozí, že se brzy proleží. Vysoké matrace se hodí pro osoby s vyšší hmotností, jelikož mají lepší nosnost.

matrace

Výhodou vyšších matrací je to, že poskytují kvalitnější odpočinek, ale také zvyšují celkovou výšku ložné plochy. Výše položená ložná plocha usnadňuje vstávání i uléhání do postele. Nezatěžujete totiž zbytečně klouby v kolenou a kyčlích. Ložná plocha by se měla nacházet ve výšce 50–60 cm. Podílí se na ní nejen výška rámu, ale také matrace. Jestliže máte postel nižší, ale toužíte po pohodlném uléhání a vstávání, nemusíte nutně kupovat nové lůžko. Stačí jej doplnit o vysokou matraci.

Vysoko položenou ložnou plochu ocení především starší lidé, osoby s onemocněním pohybového aparátu, nastávající maminky, ale také všichni ti, kteří touží po pohodlí. Správnou výšku ložné plochy poznáte tak, že si sednete na okraje postele a celými chodidly se dotýkáte podlahy. Kolena by měla být ohnutá v pravém úhlu. Pro starší osoby jsou vhodné i matrace se zpevněnými boky, které se jen tak neprosedí.

Rozměry matrace se úzce pojí s rámem postele a roštem

Než se rozhodnete pro konkrétní matraci, dobře si změřte rám postele. Velikost rámu se vždy udává jako vnitřní rozměr postele. Nejčastější velikost pro dvoulůžko je 180 × 200 cm. Jedná se tedy o vnitřní rozměr, který má délku 200 cm a šířku 180 cm. Proto si před nákupem změřte vnitřní rám postele, abyste později neměli problém matraci do rámu uložit. Vzhledem k tomu, že je materiál matrace měkký a pružný, může být matrace o několik milimetrů větší než vnitřní rozměry rámu.

Kromě toho je důležitá také výška bočnice a hloubka, do které se pokládá rošt. Tyto dvě hodnoty totiž mají vliv na celkovou výšku ložné plochy, ale také se podílí na fixaci matrace. Pamatujte, že matrace by měla být do rámu postele zapuštěná nejméně z 1/3, aby dobře držela na místě a z postele nesjížděla. Pokud by byl rošt ve stejné výšce jako bočnice, bude matrace na posteli jen volně položená, což může vést k jejímu pohybování.

rost

Typy roštů a jejich rozměry

Obecně se rošty vyrábí tak, že jsou o něco užší a kratší, než je jejich udávaný rozměr. Je to kvůli tomu, abyste je pohodlně a bez problémů vložili do konstrukce postele. Jejich výrobní materiály nejsou tak přizpůsobivé, abyste je do postele „vmáčkli“ podobně jako matrace. Například rošt o rozměrech 90 × 200 cm je obvykle o 1 cm užší a o 3–4 cm kratší.

Z hlediska typů roštů se setkáte s:

  • pevným laťovým,
  • pevným lamelovým,
  • polohovacím roštem.

Rošt může být polohovací buď manuálně, nebo elektricky. Každý rošt je vhodný pro jiný typ matrace. Například pružinová matrace není vhodná na polohovací rošty, ale klidně ji můžete položit na pevné laťové či lamelové rošty, a dokonce i na pevnou perforovanou desku. V případě pevné desky je vhodné, aby byla opatřena perforací pro lepší odvětrávání matrace.

miminko matrace

Rozměry matrací pro nejmenší

Matrace pro miminka musí projít přísnými testy na zdravotní nezávadnost, mechanickou odolnost a ergonomii. Je důležité, aby vybraná matrace pokrývala celou ložnou plochu. Nikde nesmí být mezery, ve kterých by se mohly zapříčit malé dětské prstíky. Standardní rozměry matrací do postýlky jsou 120 × 60 cm nebo 140 × 70 cm.

Z hlediska tvrdosti jsou pro miminka lepší spíše pevnější a tvrdší matrace, které si zachovávají svoji stabilitu a tvarovou stálost. Z hlediska hygieny je vhodné, aby byla matrace opatřená snímatelným a pratelným potahem s nepropustnou vrstvou.

Pokud vybíráte matraci ve specializované prodejně, bez ostychu si na ni lehněte a vyzkoušejte, jak bude vašim zádům „sedět“. Na matraci se musíte cítit dobře a uvolněně.