Jak bojovat s roztoči v ložnici

Alergici na pyl proklínají jaro, alergici na roztoče ale mohou proklínat celý rok. Místo láteření je ale lepší aktivně jednat a nedat roztočům šanci ovlivnit váš život.

Alergií na roztoče trpí druhý nejvyšší počet Čechů. Na prvním místě jsou alergici na pyl, u nich jde ale o sezónní záležitost. Nechceme jejich situaci zlehčovat, ale pylová sezóna trvá “jen” zhruba od března do začátku letních prázdnin.

Alergici na roztoče oproti tomu nemají klid nikdy, protože roztočům se výborně daří přímo u nich doma. Nikdy se jich nelze zcela zbavit, jde však alespoň výrazně snížit jejich počet.

Poznejte svého nepřítele

Samotní roztoči lidem neškodí, silným alergenem jsou jejich výkaly. Ty se postupem doby hromadí a čím jich je více, tím silnější reakci na ně alergik má.

Roztočům se nejlépe daří v matracích, kde je temno, vlhko a mají tam dostatek potravy v podobě částeček kůže, která z lidí neustále opadává. 

 ryma_postel_roztoci

Použití chrániče matrace

Nezapomeňme na jednoduché a účinné opatření, které může mít velký vliv na vaše zdraví - chránič matrace. Chrání matraci před pronikáním nečistot a vlhkosti, což zabraňuje vytváření ideálního prostředí pro roztoče. Kromě toho, chránič matrace také prodlužuje životnost vaší matrace tím, že ji ochraňuje před opotřebením a znečištěním.

chranic

4 materiály matrací pro dokonalou ochranu před roztoči

V posteli trávíte přibližně třetinu dne a její vybavení byste proto neměli podceňovat. Základem je kvalitní matrace z materiálu, který není roztočům příjemný:

  • Studená pěna je výsledkem dlouhodobého vývoje a poskytuje záruku optimálního proudění vzduchu a dlouhé životnosti.
  • Latex se používá pro výrobu matrací s vynikajícími antialergickými vlastnostmi. Jejich součástí jsou odvzdušňovací kanálky, které roztočům rozhodně nesvědčí.
  • Pružiny se opět vrací do českých ložnic a není se čemu divit - jejich vývoj značně postoupil a dnes už nehrozí vrzání ani trčící péra. Moderní taštičkové matrace perfektně rozloží váhu a díky své vzdušnosti zajistí skvělé proudění vzduchu a tedy odolnost proti roztočům.

Matrace není všechno

Kvalitní matrace s antialergickými vlastnostmi patří na lamelový rošt, který zajistí potřebnou cirkulaci vzduchu. Kromě toho byste měli dbát i na polštáře a peřinu. Například příkrývka a polštář Hypoallergen umožňuje praní při teplotě 95°, takže roztoči nemají šanci.

rost

Pomůže i dodržování následujících pravidel:

  • Každé ráno a večer minimálně pět minut větrejte.
  • Každý týden perte pyžamo a lůžkoviny.
  • Jednou měsíčně vyperte potah matrace alespoň na 60°
  • Kdykoli je to možné, nechte polštář, peřinu a ideálně i matraci na mraze nebo na sluníčku.

probouzeni