Starou matraci nevyhazujte! Darujte ji.

V životě každého člověka nastává chvíle, kdy se rozhodne pořídit si novou matraci. Věnuje se informacím a radám ohledně koupi co nejlepšího kousku na trhu, ale už mu nezbývá příliš času na to, aby se zamyslel, kam s opotřebovanou matrací.

Ptáte se, kdy je ideální doba na výměnu matrace? Odpověď je velmi individuální a důvody pro její pořízení mohou být různé. Záleží také na dosavadním přístupu a na údržbě matrace.

Říká se, že klasická životnost matrace je okolo 7 let. Můžete jí ovšem prodloužit například chráničem matrace a záleží i na tom, v jaké kvalitě jste si původní matraci pořídili.

Kam se starou matrací?

  • Rodina a přátelé. Zjistěte, zda se nenajde někdo ve vašem okolí, kdo by si od vás matraci rád převzal. Takové situace často nastávají, když se třeba někdo stěhuje do nového a nevybaveného bytu. Postupně si musí pořídit vše potřebné. Určitě matrací nepohrdne!
  • Charita. Darovat matraci na dobročinné úmysly považujeme za ušlechtilý a krásný způsob, jak dát své staré matraci sbohem. Vykonejte dobrý skutek a radujte se z toho, že vaše stará matrace bude i nadále pokornou služebnicí.
  • Bezplatná inzerce. Nechce se vám nebo není ve vašich silách zjišťovat, kdo by měl o matraci zájem? Pak je tady stará dobrá inzerce. Na spoustě webů můžete zadat bezplatný inzerát a matraci například darovat za odvoz. Vyzkoušejte napřiklad Avizo.cz. Určitě se vám někdo rád ozve.

Před předáním staré matrace

Najděte si ještě malou chvíli a opotřebovanou matraci před předáním ošetřete.

1. Vysajte. Důkladně povysávejte matraci z obou stran! Zbavíte jí prachu a dalších nečistot.

2. Vyperte potah. Jestliže máte na matraci snímatelný potah, důkladně jej vyperte . Jestliže žádný chránič matrace nemáte, doporučte jeho pořízení při předání matrace.

3. Vyvětrejte. Ošetřenou matraci nechte ještě pořádně vyvětrat, aby se mohla znovu "nadechnout" a zbavila se zátěže, kterou jste jí každou noc přinášeli.

4. Předejte. Nezbývá než popřát novému majiteli co nejklidnější a pohodlné spaní. :-)