Studenti, spěte: o zkouškovém vám to bude myslet lépe

Jste vystresovaní a snažíte si nacpat do hlavy látku za celý semestr? Učíte se dnem i nocí a po ruce máte vždy konvici s kávou? Chyba! Učte se přes den, ale v noci nechte mozek odpočinout.

Víte, co dělá mozek v noci? Třídí informace, které jste získali během dne a ukládá je do dlouhodobé paměti. Na tuto důležitou činnost má čas jedině během spánku. Čím víc mu ho proto dopřejete, tím bude vaše studium efektivnější.

Asi je jasné, kam tím míříme - studenti, kteří si upírají noční odpočinek, jsou sami proti sobě. Možná stihnete pročíst větší část skript, ale znalosti se vám neuloží do dlouhodobé paměti, odkud byste je mohli při zkoušce vyvolat.

Bráníte se spánku? Připravte se na boj s viry i emocemi

Odpíráním si spánku navíc snižujete svou imunitu, což je v kombinaci se stresem přímo výbušná kombinace. K čemu vám budou perfektní znalosti, když se budete muset odhlásit z termínu kvůli chřipce?

Spánková deprivace spolu s kofeinem, teinem a dalšími podpůrnými látkami navíc způsobí, že budete náladoví. Vaše okolí tak bude čelit výbuchům vzteku, návalům pláče i dalším rozmarům.

Opravdu stojí pár probdělých hodin za takové komplikace? Podle nás rozhodně ne.

Návod na ideální studijní den a noc

Ideální studijní den proto zahajte snídaní, která obsahuje zakysané mléčné výrobky. Učte se vždy v 20-30 minutových blocích a poté si dopřejte krátkou pauzu. Během ní proveďte sérii cviků, abyste rozproudili krevní oběh.

Uvařte si jednoduchý oběd (perfektní je třeba losos se salátem) a podívejte se na epizodu oblíbeného komediálního seriálu nebo si chvíli čtěte knihu. Potom opět pokračujte ve studiu.

Než půjdete spát, dejte si alespoň hodinovou pauzu od učení. Běžte se projít nebo si napusťte horkou vanu. Zkrátka relaxujte. Nastavte budík tak, aby zazvonil až za 8 hodin (minimum je 6) a usínejte v klidu - váš mozek přeci bude studovat dál!