Teenageři a vstávání do školy

„Ranní ptáče dál doskáče,“ praví české přísloví – a zatímco u menších dětí a dospělých to platí dvojnásob, teenageři to vidí úplně jinak.

A my bychom se na to možná také měli podívat z jiného úhlu.

Většina adolescentů trpí spánkovou deprivací

Už výzkumy v 90. letech prokázaly, že jít spát později v noci a vstávat později během dopoledne je z biologického hlediska pro teenagery naprosto přirozené. Vstávání do školy v 7 hodin ráno (nebo dříve) proto stojí v rozporu se spánkovými cykly a potřebami adolescentů. Podle dostupných výzkumů je velká část teenagerů silně spánkově deprivovaná, např. v USA bylo zjištěno, že 60% dětí mladších 18 let trpí celý den únavou, 15% z nich dokonce usíná během vyučování. To se samozřejmě projevuje nejen na jejich fyzickém, ale především psychickém zdraví.

Je pozdější zahájení vyučování řešením?

Ano – většinu teenagerů totiž večer do postele dřív nedostaneme, zato o hodinu posunutý začátek vyučování znamená o hodinu víc spánku, což dělá 5 hodin spánku týdně navíc. Pro zdravý vývoj adolescenta je totiž potřeba, aby denně naspal mezi osmi a půl až devíti a čtvrt hodinami. Dalo by se tak zřejmě předejít problémům, které jdou ruku v ruce se spánkovou deprivací u dospívajících – podáváním horších výkonů ve škole, pomalejším reakcím, depresím nebo zvýšeným rizikem metabolických a nutričních deficitů spojených s nedostatkem spánku, a to včetně obezity.

Tyto problémy pak významně ovlivňují budoucnost teenagerů a mohou vést k vážným následkům v jejich studiu i v začlenění do společnosti, jako zhoršené schopnosti koncentrovat se, řešit problémy, zapomínání důležitých dat, agresivnímu a nevhodnému chování, větší náchylnosti k onemocnění a dokonce i k větší náchylnosti pro užívání kofeinu a nikotinu. Dohlédněte na budoucnost Vašich dospívajících potomků – dopřejte jim dostatek kvalitního spánku na kvalitní matraci, která jim bude (vedle Vás) tou nejlepší oporou ve zdravém vývoji.