Teenageři a vstávání do školy

„Ranní ptáče dál doskáče,“ praví české přísloví – a zatímco u menších dětí a dospělých to platí dvojnásob, teenageři to vidí úplně jinak. A my bychom se na to možná také měli podívat z jiného úhlu.

Většina adolescentů trpí spánkovou deprivací

Během adolescence dochází k posunu biologických hodin, což může způsobit, že teenageři mají tendenci jít spát později v noci a vstávat později během dopoledne. Vstávání do školy v 7 hodin ráno (nebo dříve) proto stojí v rozporu se spánkovými cykly a potřebami adolescentů. Podle dostupných výzkumů je velká část teenagerů silně spánkově deprivovaná.

 spanek

Mobilní telefon a sociální sítě před spaním

Požívání mobilního telefonu před spaním u teenagerů je rozšířeným jevem, který významně ovlivňuje kvalitu jejich spánku. Světlo obrazovky telefonu obsahuje modré světlo, které potlačuje produkci spánkového hormonu melatoninu. To může ztížit usínání a vést k mělkému a nesvěžímu spánku. Kromě toho sociální sítě, zprávy a hry na telefonu mohou být velmi zábavné a návykové, což může teenagery držet vzhůru déle, než by si představovali.

Důležité je také zdůraznit význam vzoru chování u rodičů a dalších dospělých. Když rodiče sami používají mobilní telefony před spaním nebo v posteli, může to vytvářet dojem, že je to normální chování, což může vést k tomu, že i teenager si bude brát telefon s sebou do postele. Rodičovský vzor má silný vliv na chování dětí a teenagerů, a proto je důležité, aby rodiče sami dávali příklad zdravých spánkových návyků. Tím, že rodiče podporují omezení používání telefonů před spaním a vytvoření klidného a relaxačního prostředí pro spánek, mohou pomoci svým dětem zlepšit kvalitu jejich spánku a celkově přispět k jejich zdraví a pohodě.

mobil pred spanim 

Je pozdější zahájení vyučování řešením?

Ano – většinu teenagerů totiž večer do postele dřív nedostaneme, zato o hodinu posunutý začátek vyučování znamená o hodinu víc spánku, což dělá 5 hodin spánku týdně navíc. Pro zdravý vývoj adolescenta je totiž potřeba, aby denně naspal mezi osmi a půl až devíti a čtvrt hodinami. Dalo by se tak zřejmě předejít problémům, které jdou ruku v ruce se spánkovou deprivací u dospívajících – podáváním horších výkonů ve škole, pomalejším reakcím, depresím nebo zvýšeným rizikem metabolických a nutričních deficitů spojených s nedostatkem spánku, a to včetně obezity.

Tyto problémy pak významně ovlivňují budoucnost teenagerů a mohou vést k vážným následkům v jejich studiu i v začlenění do společnosti, jako zhoršené schopnosti koncentrovat se, řešit problémy, zapomínání důležitých dat, agresivnímu a nevhodnému chování, větší náchylnosti k onemocnění a dokonce i k větší náchylnosti pro užívání kofeinu a nikotinu. Dohlédněte na budoucnost Vašich dospívajících potomků – dopřejte jim dostatek kvalitního spánku na kvalitní matraci, která jim bude (vedle Vás) tou nejlepší oporou ve zdravém vývoji.