7 fascinujících faktů o spánku

Vzhledem k tomu, že trávíme přibližně třetinu našeho života spánkem (což odpovídá přibližně 25 letům), pojďme se ponořit do světa spánku a odhalit některé zajímavosti o spánku. Některé vás možná překvapí.

1. Nikdo nespí celou noc

Všichni se během noci několikrát probudíme, často aniž bychom si toho byli vědomi. Faktory, jako je teplota, pohyb partnera, děti nebo okolní hluk, mohou krátce narušit naši spánkovou zkušenost. Naštěstí tato noční probuzení jsou normální součástí našich spánkových cyklů.

2. Někteří z nás sní černobíle

Výzkumy naznačují, že kolem 12 % lidí zažívá sny černobíle. Tento podíl býval dříve mnohem vyšší, téměř 75%, před zavedením barevné televize. Tento posun poukazuje na významný vliv televize na naše sny.

 spanek_cernobile

3. Naše smysly se během spánku mění

Během spánku prochází naše smysly zajímavými změnami. Studie ukázaly, že zvuky mohou proniknout do našeho vědomí a probudit nás, ale vůně ne. Tento zvláštní jev by mohl vysvětlit, proč jsou tak důležité požární alarmy

4. Spánek se liší podle pohlaví

Podle Sleep Foundation mají muži a ženy trochu odlišné cirkadiánní rytmusy. Tyto rytmy regulují naše cykly spánku a bdění a také mnoho dalších funkcí našeho vnitřního biologického hodinového systému.

  • Průměrně mají muži cirkadiánní rytmus o přibližně šest minut delší, což často vede k menší únavě večer.
  • Ženy mají tendenci mít kratší cykly, což znamená, že jsou náchylnější k brzkému probuzení.

spanek _televize

5. Spánek posiluje imunitu

Zvláště během zimních měsíců a chřipkové sezóny je doporučeno spát sedm až osm hodin každou noc, aby se zvýšila efektivita vašeho imunitního systému při boji proti nemocem. Kromě zdravé stravy plné vitamínů tak dbejte v tomto náročném období opravdu na dostatek kvalitního spánku.

6. Usínání by mělo trvat 10 až 15 minut

Ideální doba na usnutí je přibližně 10 až 15 minut. Pokud zjistíte, že z usnutí trvá méně než pět minut, může to naznačovat nedostatek spánku.

spanek 

7. Nová matrace může prodloužit dobu spánku

Podle organizace The Sleep Council můžete získat dalších 42 minut spánku, když vyměníte svou starou matraci za novou. Ať už jde o lepší podporu těla nebo pohodlnější spánkovou pozici, tak výměna matrace může přinést klidnější noční spánek.

 

Přečtěte si také další články:

Jak funguje spánek?

Co je spánková prokrastinace?

5 zaručených tipů, které vám pomohou zlepšit spánek