Co nám nedá spát během dovolené v zahraničí?

Při cestách za odpočinkem nebo objevováním neznámého se připravujeme na spoustu věcí. Ztráta dokladů, zranění či uvíznutí v dopravní zácpě. Na co ale nemyslíme vůbec? Na případné problémy se spánkem. Proč taky myslet na spánek, že? Jedete se přece bavit, užívat si koktejly na pláži nebo obdivovat místní kulturu a kochat se překrásnou přírodou.

Nikdo si ale zřejmě neužije prohlídku pyramidy, pokud se potácí na místě nevyspalý a unavený z předešlé noci. Co na dovolené může za naši nespavost?

Příčiny nespavosti na dovolené

  • Časový posun

Na cestách do vzdálenějších destinací jste vždy vystaveni časovému posunu. Ve světě je známý pod pojmem „jet lag“. Přes den můžete být naprosto vyčerpaní, v noci naopak plní energie. Časový posun o 3 hodiny zvládá vaše tělo s přehledem, problémy přichází při delším posunu.

Můžou za to biologické vnitřní hodiny, které se neřídí aktuálním časem na hodinkách. Předejít tomu bohužel nemůžete. I přesto pro vás máme pár užitečných rad!

Snažte se novému času co nejrychleji přizpůsobit. I když se vám zavírají oči, vydržte! Nepřepočítávejte čas, abyste zjistili, kolik je právě teď doma. Vyhněte se lékům na spaní! Pomůžou vám sice usnout, nicméně tělo se s časovým posunem nevyrovná a nepřizpůsobí. V neposlední řadě si upravte jídelníček. Omezte především přílohy, ty vás přes den uspí.

  • Teplotní podmínky

Noční teplota v některých lokalitách přesahuje klidně i 30°. S klimatizací je spánek o poznání snadnější. Ale pozor! Klimatizace vás taky naopak může o klidné spaní připravit! Jestliže ji na pokoji nemáte, bude se vám pravděpodobně horko těžko usínat. Co s tím?

Snažte se udělat průvan nebo si s sebou z domu přivezte stolní větrák. Před spaním se osvěžte vlažnou sprchou. Opláchněte si i celou hlavu! Po sprše vlasy nevysoušejte, mokré vás budou během usínání příjemně chladit.

  • Složení pitné vody

V každé zemi má voda jiné složení. Místní obyvatelé jsou na ni zvyklí, ale cizincům může způsobit nepříjemné zažívací problémy. Známá „Faraonova pomsta“ není žádná výhra. Místo usínání v posteli spíše usednete několikrát na toaletu. Vodě z kohoutku se raději vyhněte a pro jistotu si na cestu přibalte léky na zdravé zažívání.

  • Cizí prostředí

Pro náš mozek se cizí prostředí rovná možnému ohrožení. V cizině tedy spíme tzv. napůl. Stejně jako Jet lag nelze tuto obranou reakci úplně odfiltrovat.

Pomocným řešením je přísné dodržení spánkové hygieny. Před ulehnutím do postele nepijte kofeinové nápoje, vynechejte těžká jídla, snažte se minimalizovat hluk, světlo a pro nás nezvyklou teplotu. V mnoha případech pomůže i vlastní polštář.