Jaká je správná výška postele a jak udělat z nízké postele postel vysokou?

Jak si kdo ustele, tak si lehne. Postel je jednoznačně dominantou každé ložnice a má přímý vliv na to, jak se vyspíte. Při jejím pořizování se zamýšlejte nejen nad její šířkou a délkou, ale také výškou. Správně vysoká postel má hned několik výhod, které si představíme právě teď.

Výšku postele byste měli vybírat především s ohledem na výšku vaší postavy. Lidé menšího vzrůstu nepotřebují přehnaně vysoké postele, ze kterých při sezení nohama nedosáhnou na zem, a lidé vysocí se zase budou zbytečně namáhat při vstávání téměř ze země. Jaká výška je tedy ideální a jak jí docílit?

Jaká je ideální výška postele

Výška postele je individuální parametr, který se odvíjí od vaší výšky. Nelze tedy jednoznačně určit, které číslo bude to pravé. Obecně se však doporučuje postel s výškou ložné plochy mezi 45–55 cm. U seniorů může být toto číslo klidně i o 10 vyšší.

Dobrá rada: To, jaká výška pro vás bude nejlepší, snadno zjistíte, když si na postel sednete. Při plném postavení chodidla na zem by vaše koleno mělo svírat plus minus pravý úhel.

Kdo potřebuje vysokou postel

Vysoká postel by měla být jasnou volbou pro:

  • maminky ve vysokém stupni těhotenství,
  • seniory,
  • osoby trpící problémy s pohybovým aparátem,
  • všechny, kdo trpí vysokým tlakem

Výhody vysoko položené ložné plochy

Kromě toho, že se z postele dobře vstává a také se do ní pohodlně uléhá, má ještě další výhody.

  • Ve výšce kolem 50 cm se tolik nevíří prach, což ocení nejen alergici, ale všichni, u koho je zdraví na prvním místě.
  • Na vyšší posteli je více teplo, protože teplo od země sálá nahoru.
  • Jste chráněni před průvanem, který je nejrazantnější zejména u země (kvůli průduchu mezi dveřmi a podlahou)

Jak z nízké postele udělat postel vysokou?

Možná, že už doma máte postel, která je sice nízká, ale celkově vám ladí se zařízením ložnice a nová by vám celkový koncept zbytečně narušovala. I pro vás však existuje snadné řešení. Stačí si pořídit dostatečně vysokou matraci. V naší nabídce matrací  najdete přesně tu, kterou hledáte. Jejich výšky začínají zhruba na 15 cm a končí na čísle 30. Ideální volbou je matrace Super Fox, kterou pořídíte s výškou od 18 do 28 cm.

 oi6b93i0

Výběr matrace podle hloubky rámu postele

Při výběru nezapomeňte zohlednit také to, jakou zápustnou hloubku má rám vaší postele. Zápustnou hloubkou myslíme vzdálenost horní hrany bočnice po horní hranu roštu. Tento parametr je důležitý pro to, aby vám matrace z postele nepadala nebo se v ní naopak „neutopila“.

Obecně platí, že bočnice by měla krýt nejméně čtvrtinu matrace. Díky tomu zabráníte jejímu případnému vypadnutí. Pokud se tedy rozhodnete pro výrobek s výškou 20 cm, mělo by být nejméně 5 cm kryto bočnicí. V případě, že máte vysoké bočnice a zvolíte příliš nízké provedení, může vás rám postele při odpočinku nepříjemně obtěžovat. 

Další články

Které Tropico produkty patří v roce 2018 mezi nejoblíbenější?

Jak vybrat správnou matraci pro miminko

Zdravý spánek: 5 tipů, jak na něj