Mají fáze Měsíce vliv na náš spánek?

Určitě už jste zažili noc, kdy jste za žádnou cenu nemohli usnout. Někdy jsou na vině starosti, jindy hluční sousedi, ale občas je to i Měsíc. Přesněji řečeno jednou měsíčně, když na obloze září úplněk.

Věda mluví jasně – může za to Měsíc

Vědci nyní potvrdili to, co si mnozí dlouho mysleli – že fáze Měsíce ovlivňují kvalitu našeho spánku. Výsledky výzkumu vyšly v červenci tohoto roku v časopise Current Biology (Současná biologie). Skupina vědců měřila kvalitu spánku skupiny dobrovolníků. Zde jsou některé jejich výsledky:

  • Během úplňku měli dobrovolníci asi o 30 % lehčí spaní
  • Usínání při úplňku dobrovolníkům trvalo asi o pět minut déle
  • Celkově se spánek při úplňku zkrátil asi o dvacet minut

Zhoršená kvalita spánku souvisí s nižší hladinou takzvaného spánkového hormonu, melatoninu. Na jeho produkci má podle všeho vliv právě úplněk.

Proč nás Měsíc v úplňku nenechá spát?

Důvody lehkého spaní v konečné fázi Měsíce můžeme hledat v minulosti. Lidé jsou na fáze Měsíce zkrátka zvyklí. Za jasných nocí se lépe lovila zvěř, je možné, že dodnes máme tuto povinnost v podvědomí. Vysvětlení je ale pravděpodobně mnohem jednodušší. Ze spánku nás ruší silný svit Měsíce. Je totiž prokázáno, že nejvíce melatoninu naše tělo produkuje při úplné tmě.
A jak se před měsíčním svitem nejlépe schovat? Řešením jsou určitě tmavé neprostupné závěsy. Někomu pomáhá i maska na spaní.

Každý člověk spí jinak

Spánek jako takový je hodně individuální. V rychlosti usínání, počtu snů, ale i v citlivosti na fáze Měsíce se lišíme. Někteří lidé za úplňku nedokážou usnout ani na pár minut. Jiní naopak Měsíc na obloze vůbec nevnímají. Existuje však mnoho tipů a metod, jak usnout alespoň na pár hodin, a to i bez prášků na spaní. Například:

  • Bylinkové čaje (heřmánek, meduňka, třezalka)
  • Levandulová aromaterapie
  • Dechová cvičení a meditace před spaním
  • Metoda „za žádnou cenu nesmím usnout“

Nejlepší je však možná nevědět, v jaké fázi Měsíc je, zatáhnout závěsy a spoléhat na to, že se ve vás neprobudí pravěké lovecké instinkty. Dobrou noc.

Přečtěte si také: