Usnadněte prvňáčkovi život. Když bude dobře spát, dostane lepší známky

“Mami, já do školy dneska nechci,” říká čerstvý prvňáček. O prázdninách se do školy těšil, ale v září ho to brzy přešlo. Situace je o to složitější, že dítě často nedokáže přesně pojmenovat, proč ho škola stresuje.

Zeptejte se učitelky a družinářky

Promluvte si s ním a pokuste se mu situaci, co nejvíc ulehčit. Z dítěte však často nedostanete rozumnou odpověď. Proto zavolejte jeho učitelce a družinářce - ony si možná všimly v jakých situacích se dítě cítí nesvé nebo že má problém se spolužáky.

Vyprávějte o svých vzpomínkách

Vědomí, že školu úspěšně zvládli vychodit i rodiče, dítě uklidní. Nezdůrazňujte mu však, že jste měli až do 9. třídy samé jedničky.

Dítěti naopak vyprávějte třeba o tom, že:

  • jste někdy i vy dostali horší známku a svět se nezbořil,
  • jste ve škole zažili mnoho veselých příhod,
  • jste ve třídě potkali kamarády, se kterými se přátelíte dodnes.

Přichystejte mu dobrou svačinu

Bude lepší, když velkou přestávku dítě prožije příjemně a mezi výukou si odpočine. Proto mu nachystejte svačinu, kterou má rádo. To však neznamená, že to bude čokoládová tyčinka.

Přesnídávka má být zdravá, ale volte takovou, na které si i dítě pochutná. Občas mu můžete zabalit i buchtu. Dejte mu jí víc, ať se může rozdělit se spolužáky - hned bude populárnější.

Školák potřebuje dostatečný spánek

Dobrý spánek je klíčový. Vědci v roce 2009 publikovali v studii v odborném časopise Pediatrics, která se týkala dětí ve věku 7 a 8 let. Ty z nich, které spaly méně než 8 hodin denně byly častěji hyperaktivní a nepozorné.

Právě toto chování je charakteristické pro děti s horším prospěchem. Děti, které mají málo spánku nebo špatně spí, mívají větší potíže s učením. Proto by měl žák 1. třídy spát 10 hodin denně.

Prvňáček potřebuje kvalitní matraci

I když dítě uložíte hned po večerníčku, dobře se nevyspí, pokud nemá kvalitní matraci. Pro školáky je ideální česká matrace Foxík. Je vhodná i pro alergiky.

Matrace má 2 strany - jedna je z měkké líné pěny, druhá z pevnější studené pěny. Dítě si může vybrat, která mu bude víc vyhovovat. Potah prošitý klimatizační vrstvou z dutého vlákna můžete bez obav prát v pračce.