Usnadněte prvňáčkovi život. Když bude dobře spát, dostane lepší známky

“Mami, já do školy dneska nechci,” říká čerstvý prvňáček. O prázdninách se do školy těšil, ale v září ho to brzy přešlo. Situace je o to složitější, že dítě často nedokáže přesně pojmenovat, proč ho škola stresuje.

Zeptejte se učitelky a družinářky

Promluvte si s ním a pokuste se mu situaci, co nejvíc ulehčit. Z dítěte však často nedostanete rozumnou odpověď. Proto zavolejte jeho učitelce a družinářce - ony si možná všimly v jakých situacích se dítě cítí nesvé nebo že má problém se spolužáky.

Vyprávějte o svých vzpomínkách

Vědomí, že školu úspěšně zvládli vychodit i rodiče, dítě uklidní. Nezdůrazňujte mu však, že jste měli až do 9. třídy samé jedničky.

Dítěti naopak vyprávějte třeba o tom, že:

  • jste někdy i vy dostali horší známku a svět se nezbořil,
  • jste ve škole zažili mnoho veselých příhod,
  • jste ve třídě potkali kamarády, se kterými se přátelíte dodnes.

 škola děti

Přichystejte mu dobrou svačinu

Bude lepší, když velkou přestávku dítě prožije příjemně a mezi výukou si odpočine. Proto mu nachystejte svačinu, kterou má rádo. To však neznamená, že to bude čokoládová tyčinka.

Přesnídávka má být zdravá, ale volte takovou, na které si i dítě pochutná. Občas mu můžete zabalit i buchtu. Dejte mu jí víc, ať se může rozdělit se spolužáky - hned bude populárnější.

Školák potřebuje dostatečný spánek

Dobrý spánek je klíčový. Vědci v roce 2009 publikovali v studii v odborném časopise Pediatrics, která se týkala dětí ve věku 7 a 8 let. Ty z nich, které spaly méně než 8 hodin denně byly častěji hyperaktivní a nepozorné.

Právě toto chování je charakteristické pro děti s horším prospěchem. Děti, které mají málo spánku nebo špatně spí, mívají větší potíže s učením. Proto by měl žák 1. třídy spát 10 hodin denně.

Dopřejte mu kvalitní matraci

Prvňáček potřebuje kvalitní matraci

I když dítě uložíte hned po večerníčku, dobře se nevyspí, pokud nemá kvalitní matraci. Pro školáky je ideální česká matrace Foxík. Je vhodná i pro alergiky.

Matrace má 2 strany - jedna je z měkké líné pěny, druhá z pevnější studené pěny. Dítě si může vybrat, která mu bude víc vyhovovat. Potah prošitý klimatizační vrstvou z dutého vlákna můžete bez obav prát v pračce. 

Vyšperkujte mu pokojíček

Aby se prvňáček do školy těšil a docházka do ní pro něj nebyla stresující, můžete mu udělat radost novým pokojíčkem nebo atraktivními školními potřebami. Malý školáček se určitě rád pochlubí novou školní aktovkou s motivem oblíbené pohádkové postavičky, zvířátek nebo sportovní tématikou. Do pouzdra mu můžete také pořídit barevná gelová pera. Některá mají dokonce třpytky a jiná zase voní. Velkou radost mu určitě uděláte novým vybavením pokojíčku. Nemusíte nutně vyměnit veškerý nábytek. Stačit bude třeba nový výškově nastavitelný stůl nebo barevná židle na kolečkách. Chvilky odpočinku pak může trávit například v houpací síti, na sedacím vaku nebo v oblíbeném teepee.
 
 škola děti 3
 
 
Přečtěte si více: