Odpolední šlofík zvýší náš výkon

Američtí vědci z kalifornské univerzity v Berkeley zjistili, že odpolední šlofík pomáhá nejen obnovit bdělost, ale také zvýšit neurokognitivní funkce.

V jedné ze studií bylo prokázáno, že účastníci, kteří si ve 2 hodiny odpoledne na 90 minut dopřáli zdravý spánek, podávali v 6 hodin večer lepší výkon při učení a soustředění, než ti, kteří nespali celý den.

Zdravý restart

Nedávný výzkum vědců pod vedením profesora Matthewa Walkera potvrzuje, že kratší odpolední zdravý spánek je pro naše tělo i mysl podstatně lepší a efektivnější vzpruhou než šálek kávy nebo energetické nápoje. Po obědě se totiž zcela přirozeně většina z nás cítí ospale a potřebuje si odpočinout, jenže většinou nakonec místo efektivní práce stejně jen civíme na monitor do doby, než nám náš biorytmus pomůže zvednout úroveň bdělosti zpět na přijatelnou mez.

Ke zlepšení našich mentálních funkcí po odpolední siestě zřejmě přispívá způsob, jakým jsou vzpomínky přenášeny z dočasné a omezené kapacity hippocampu (oblast mozku) do většího a trvalejšího úložiště v prefrontální mozkové kůře. To se velice pravděpodobně děje v druhé fázi spánku. Celý proces bychom tak mohli analogicky přirovnat k navýšení výkonu počítače v momentě, kdy odinstalujeme přebytečné programy.

Špičkoví manažeři už siestu využívají

Obzvláště ty odpolední šlofíky, které trvají méně než 45 minut, se primárně skládají především z druhé fáze. Zatím možná ne u nás, ale v Americe toho často využívají lidé pracující se špičkovými technologiemi či na vedoucích postech, kteří potvrzují, jak dramaticky jim odpolední siesta pomáhá zlepšit vlastní výkon. Trochu smutný je proto fakt, že většině pracujících je 20 minut regenerujícího zdravého spánku po obědě stále ještě upíráno, ačkoli by to paradoxně zvýšilo efektivitu jejich práce.