Máte v horkých letních nocích problémy se spaním? Nepodceňujte je!

Tropické teploty, které v posledních dnech trápí Českou republiku, způsobují zdravotní problémy především starým a nemocným lidem, malým dětem a pracujícím vystaveným ostrému slunečnímu žáru. Ovšem spánek narušují nám všem. Co tedy dělat, abychom se dobře vyspali a nabrali sílu na nový den? Poradíme Vám v našem článku.

Sledujete předpovědi počasí a těšíte se na sebemenší ochlazení? Léto je v plném proudu a každý den hlásí meteorologové nové teplotní rekordy. Pomineme-li zdravotní komplikace, které mohou extrémně vysoké teploty vyvolat, problémy se spaním a nadměrná únava trápí nás všechny. Usnout v horkých letních nocích, kdy se teplota vzduchu pohybuje kolem 25°C, je velmi obtížné. A přitom dostatečný odpočinek a kvalitní spánek je i v těchto dnech tak důležitý.

Nespavost může vyvolat vážné nemoci

Spánek je základní biologickou potřebou. I když se zdá, že tělo jen odpočívá a nic se neděje, opak je pravdou. Dochází k mnoha významným procesům, které mají vliv na fungování celého těla a psychickou pohodu. Pokud se u Vás objevily problémy se spaním, nepodceňujte je! Mohou pozvolna přejít až v chronickou nespavost, a ta stojí za vznikem mnohých vážných chorob. Co byste tedy měli dělat, abyste se i v horku dobře vyspali?

Podstatné je respektovat pravidla spánkové hygieny

Naše rada je jednoduchá – dodržujte všeobecné zásady pro zdravý spánek, jen přizpůsobené pro letní podmínky:

  • Důkladně dodržujte pitný režim, ale těsně před spaním už nepijte, nechte Vaše ledviny odpočinout.
  • Alespoň 4 hodiny před usnutím nekuřte a nepijte kofeinové nápoje.
  • To samé platí i pro alkohol. Sklenka vychlazeného vína ještě nikomu neublížila, ale nepřehánějte to. I když možná snadněji usnete, zdravý spánek to nebude.
  • V horkých dnech vynechejte těžce stravitelné pokrmy a zaměřte se spíše na těstovinové saláty a zeleninu. Vhodné je zejména krůtí a kuřecí maso, ryby, ořechy, ovesné vločky, fazole, špenát a mléčné výrobky, které obsahují aminokyselinu tryptofan. Díky němu se v těle tvoří „hormony dobré nálady“ melatonin a serotonin. Podporují zdravý spánek, psychickou vyrovnanost, ale hlavně ochlazují tělo, což je v létě víc než přívětivé. Další rady co jíst a pít před spaním se dočtete v tomto článku.
  • Neusínejte u televize a vyhněte se stresovým situacím, které by Vás mohly zbytečně rozrušit. Psychická rovnováha je předpokladem pro úspěšné usínání a klidné sny.

Kvalitní postel s komfortní matrací je základ

Jestliže všechny výše zmíněné zásady dodržujete a spánek stále nepřichází, zamyslete se nad Vaší ložnicí a postelí.

Běžně je doporučováno udržovat v ložnici max. 20°C. V současných letních tropech je ovšem nemožné této teploty dosáhnout. Zaměřme se tedy na přikrývku. Během spánku se lidské tělo ochlazuje, takže je přirozené, že tenký přehoz potřebujete. Pokud se Vám zdá Vaše přikrývka moc teplá, sundejte z ní povlečení a spěte pouze pod ním. Doporučujeme kvalitní ložní prádlo z bavlny.

A v neposlední řadě se zaměřte na matraci a rošt, které jsou základem pro dobrý spánek v zimě i v létě. Když se ráno probouzíte rozlámaní a bolí Vás celé tělo, je nejvyšší čas ji vyměnit. Jistě, v letních vedrech není nic příjemného obcházet jeden obchod za druhým a složitě vybírat tu pravou matraci. Nabízíme Vám chytrého pomocníka, dostupného 24 hodin denně on-line na internetových stránkách www.drsleep.cz. Po zadání Vašich tělesných rozměrů a požadavků na tuhost a podklad matrace získáte tip na určité modely matrací, které Vám budou nejvíce vyhovovat. Pak si přece jen udělejte čas a navštivte prodejce, který je Vám nejblíže. Není nad to, když si na matraci lehnete a vyzkoušíte na vlastní „záda“.

Pak už zdravému a nerušenému spánku i v horkých letních nocích nic nebrání.

Další tipy pro snadné usínání a klidný spánek: